Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Cybergootit

Kirjoittanut: Radioaktivität (Jäsen)
  • #21
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 25.09.2011 04:34
Huomasin hiljattain toisella music related foorumilla käsitteen Xbox-gootti. Muuta syy-yhteyttä en keksi kuin se, että Xbox360 (hail) pelien kotelot on myrkynvihreitä. Pitkälleviety cybergoottityyli on epäkäytännöllinen, koska päivittän ko. tyyliin pukeutuminen on varsin hankalaa.

Peräänkuulutan kuitenkin identiteettikysymystä ja yksilöllisyyttä.

Amen,
Kirjoittanut: KandyCaramel (Jäsen)
  • #22
  • Arvo: Edistynyt
  • • Muokkasi: KandyCaramel
  • Lähetetty: 08.10.2011 20:18
En ole varmastikaan mikään virallinen cybergootti, enemminkin kandy kid raver-tyylinen. Molempiin tyyliin pukeudun, mutta elän enemmän raverin kulttuurissa.

Mutta siis, näin cybergoottina rakastan eniten neon-värejä, hiuslisäkkeitä, muovisia vaatteita ja koruja, goggleseja sekä paksupohjaisia kenkiä! Tänä jouluna on suunnitelmana ostaa turkoosin väriset hiuslisäkkeet, kaasunaamari asun täytteeksi sekä lisää neon-värisiä vaatteita. Multa löytyy myös tyyliin kuuluvat karvasäärystimet, väreinä neonpinkki ja vaaleanvihreä.
Cybergoottina on aivan mahtavaa olla, tulee ainakin hyvin huomatuksi (niin kuin goottityylissä yleensäkin, oli alatyylinä sitten mikä tahansa).

Cyberinä korostan eniten pukeutumista mustaan sekä johonkin neon-väriin, joita on yleensä yksi tai kaksi. Korostan myöskin tulevaisuutta, kuin olisin "avaruuden lähettiläs".
Kirjoittanut: Anyxia (Jäsen)
  • Lähetetty: 12.10.2011 20:40
Tuli mieleen yksi homma mistä en ole varma olenko jo puhunut täällä mutta tosiaan tykkään paljon käyttää semmoisia "timanttitarroja" naamassa mitä ostelen ihan normaali marketeista tarrahyllystä. Etenkin kulmien välissä tulee käytettyä mutta joskus myös muualla, poskipäissä ja silmien ympärillä ymsyms. Mutta tosiaan rakastan niitä ah ne on ihania Täällä vaan meinaa olla samat tarrat joka kaupassa ettei paljon vaihtoehtoja näistä meinaa löytyä mutta yhtä pakettia missä on lähinnä sinisen vihreän ja kirkkaan värisiä tarroja olen ostellut Sieltä löytyy niin palloja kuin tähtiä ja salmiakkikuvioisiakin tarroja

mm. oletuskuvassani näkyy esimerkki kuinka niitä yleensä pidän
Kirjoittanut: Onnetontar (Jäsen)
  • #24
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 12.10.2011 22:12
Mulla on semmosia ihan pikkusia timanttijuttuja, jotka laitan ripsiliimalla naamaan kiinni. Semmosia isompia olen ettinyt, mutta enpä oo löytänyt :/ Voiskohan prismassa olla?
Kirjoittanut: TiefsterWinter (Jäsen)
  • #25
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 12.11.2011 14:46
Täältä ilmoittautuu kans yksi cyberi. Arkivaatteina yleensä minulla on new rockit, jotkut mukavan väljät bondage housut, musta paita ja joskus lisukkeena irtohihat. Tukka on luonnostaan suht tumma ja jos oikein yrittäisin, saisin melkein Thomas Rainer -kampauksen tehtyä Joskus todella harvoin, kun pääsen jonnekin goottitapahtumaan, tai sattuu olemaan omat pippalot, päässä killuu myös rastat ja gogglet ja joskus päällä on myös cyber liivi.

Goggleja ja maskeja myös tuunailen itse ja teen rastoja sen mukaan miten sattuu huvittamaan ja aikaa on. Lähinnä siis tulevat omaan käyttöön ja hyllyntäytteeksi.

Mulla kävi sen verran hyvä tuuri työpaikan suhteen, että voin oikeastaan pukeutua ihan silleen niinkuin haluan, eikä ketään haittaa. Satun vaan asumaan sen verta pienellä paikkakunnalla, että new rockit riittää katseiden keräämiseen jo aivan mainiosti..

Niin, ja pitäisi ehkä tähän väliin mainita, että olen nainen, vaikkakin tykkään pukeutua hyvin poikamaisesti. Tämä sitten aiheuttikin mielenkiintoisen tilanteen, kun ostin cyber liivini. Asiaa sen kummemmin ajattelematta pistin sen päälle ja kuljin poikaystäväni kanssa käsikädessä ulkomailla kaupungilla.

Vähän aikaa ihmeteltyäni tuijotusten määrää, tajusin, että liivi on sen verran tukevaa kangasta, että näytän melkoisen rinnattomalta, ja näin ollen ehkä n. 14-vuotiaalta pojalta, joka kävelee käsikädessä noin tuplasti vanhemman miehen kanssa..

Joskus sitä ajattelee, että pitäiskö yrittää pukeutua vähemmän poikamaisesti, mutta jos kerran cyber gootti miehet saa näyttää naisilta niin kai joukkoon mahtuu yksi cyber nainen, joka näyttää mieheltä?
Kirjoittanut: Deadboy (Aktiivi)
  • Lähetetty: 12.11.2011 20:58
Nassevinkkejä!? Eli oisko vinkkejä mistä löytää kaasunaamareita, muualtakin kuin Varustelekasta? Itselläni haussa vain nenän ja suun peittävä maski joka ei olis kovin kallis. Jos jollain on myydä tai antaa neuvoja miten sellaisen vois tuunata jostain koko pään peittävästä maskista niin antakee. Asukokonaisuus suunnitteilla...
Kirjoittanut: TiefsterWinter (Jäsen)
  • #27
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 13.11.2011 10:47
Tarkoitatko nyt pikemminkin sellaista hengityssuojainta? Sellaisia löytäisi varmasti rautakaupastakin, mutta itse olen tilaillut mm. x-tra-x:ltä, siellä on niitä pönttömallisia yhden suodattimen ja niitä normaali kahden suodattimen maskeja. Hintaa näillä tais olla joku 15 € plus postarit 9,90 €. Ja nämä siis ihan tuunaamattomia maskeja. Ja nykyään x-tra-x näyttää jopa jonkinmoisen varastotilanteen, joten tietää, joutuuko odottelemaan tuotetta.
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 13.11.2011 12:45

Lainaus: TiefsterWinter

Tarkoitatko nyt pikemminkin sellaista hengityssuojainta? Sellaisia löytäisi varmasti rautakaupastakin


Ne ovat nimenomaan hengityssuojaimia, eivätkä mitään kaasunaamareihin päinkään. Meillä käytetään noita ihan koulussakin, mm. ruiskumaalatessa. Puolinaamari-nimityksellä saattaisi löytyä paremmin, mutta melkeinpä mistä tahansa rautakaupasta pitäisi tosiaan löytyä!
Kirjoittanut: Deadboy (Aktiivi)
  • Lähetetty: 13.11.2011 16:06
^Joo, hokasin ja aloinkin etsiä jo ennen kuin sain vinkkinne ja löysinkin jotain. Kiitos kuiteskin paljon, olitte täysin oikeassa. Puolinaamari -hakusanalla löytyi googlella jo paljon kuvia ja löysinkin siten muutaman mallin joilla voisi olla käyttöä asun kannalta.
Kirjoittanut: Hohoton (Jäsen)
  • Lähetetty: 13.11.2011 20:00
Itse ajattelin vasta ryhtyä cybergootiksi vaikka vasta oon saanu kiinni goottipukeutumisesta. Ajattelin tilata kaasunaamarin ja lasit emp:ltä ja sitten ajattelin tehä itse säärystimet. Mulla on kyllä yhdet mutta ne on mun serkun vanhat niin näyttää niinku ne ois käyny pesukoneessa. Sitten kun saan rahaa niin ajattelin tilata kengät Blackgroupista. Sitten emp:ltä tilaan kans semmoset jutut käsiin. Ja korvikset jotka näyttää vetskareilta. Väreiksi ajattelin valita mustan/mustan, mustan/punasen tai violetin/mustan ku en tykkää liian räikeästä. Hiukset ajattelin värjätä mustiksi joissa on punasia raitoja ku seuraavan kerran meen parturiin ja vaatteet ajattelin duunata ite. Ellei muualta löydy tarpeeks sopivaa.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 14 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!