Viimeksi luin Stephenie Meyerin Twilighthin (suom. Houkutus).
Takakannen luettuani ajattelin tätä ensin taas uudeksi teinivampyyriromaaniksi, mutta ostin kuitenkin kirjan itselleni kokeiluna, kun hintakin oli niin naurettavan halpa (5€).
Aloitettuani lukemaan kirjaa jäinkin tarinaan niin pahasti koukkuun, että luin sen yhden päivän sisällä ja nyt janoan sarjan jatko-osia kuin kuuta nousevaa.
Tarinan rakenne oli selkeä ja kirjassa käytetty kieli hienostunutta mutta samalla myös äärimmäisen hauskaa ja viihdyttävää.
Stephenie on saanut kirjoitettua jokaiselle kirjan hahmolle omat persoonansa, jotka luultavasti avautuvat vielä enemmän sarjan seuraavissa osissa.
Tällaisia kevyitä kirjoja on aina välistä hauskaa lukea ja suosittelinsin tätä kirjasarjaa kaikille niille, jotka pitävät muutenkin vampyyrikirjallisuudesta eivätkä ole liian tiukkapipoisesti kiinni näihin torahampaisiin ystäviimme liitetyissä kliseissä.

"She wore far too much rouge last night and not quite enough clothes. That is always a sign of despair in a woman."
- Oscar Wilde